KonumTelefon

HAKKIMIZDA

Geçmişten Günümüze

 

Sureyya yıldız kümesi dünyaya en yakın ve açık gözle görünen yıldız küme­sidir. Şekli küçük bir kepçeyi andıran bu yıldız kümesi yunan mitolojisinde Atlas ve kızlarını temsil eden 7 yıldızdan oluşmaktadır.
          

  • İslam, Hitit, Fars, İliani hatta orta Asya tarihinde bir çok edebi metin ve hadisler gibi dini içeriklerde kendine oldukça fazla yer bulmuş durumdadır.       
  • Homeros Ömer Hayyam, Hafız Sadi, Mehmet Akif Ersoy gibi doğulu veya batılı bir çok yazar eserlerinde Sureyya Yıldız Kümesini farklı tasfirlerde kullanmıştır.          
  • Tesisimizin iç mimarisi, kurumsal kimliği ve konsept hikayesini Sureyya isminin üzerinden kapsamlı bir kurgu ile birlikte oluşturmayı planladık.           
  • Sureyya isminin lokal olarak tesisimize en önemli etksisi; Osmanlı Döneminde Küçükyalı'dan Cevizli'ye kadar olarak uzanan Maltepe bölgesinin toprak sahibinin Sureyya Paşa isimli biri olması.      
  • Sureyya ismi Maltepe'nin birçok yerinde kendine yer bulmuş ve bölge insanını Dragos ile birlikte en çok benimsediği isim olmuştur.

Türk topluluğu geçmişe dayalı kültür ve geleneklerine bağlı, temizliği ön planda tutat bir topluluktur. İslamiyetin kabulünden bu yana temizlğin gerekliliklerine özellikle dikkat etmişlerdir. İstanbul'un Bizans'ın elinden alınmasıyla birlikte, şehrin birçok yerinde çarşı hamamları inşaa edilmiş, hanelerde dahi hamamların özelliklerini taşıyan alanlar yaratılmıştı.