KonumTelefon

HAMAM TARİHİ

Hamam tarihi bundan yüz yıllar öncesine dayanır. Roma İmparatorluğu döneminde hamamlar yapılmış ve temizliğin yanı sıra, eğlence amaçlı olarak da uzun süre kullanılmıştır. Bugün gün yüzüne çıkan çok sayıda kalıntı bize bunu göstermektedir. Türk tarihini yakından incelediğimiz zaman yine çok yoğun şekilde hamam ile ilgili bilgi ve tarihi eser karşımıza çıkmaktadır. Günümüzün modern hamamlarının tasarımı aslında geçmiş dönemdeki Türk hamamlarına dayanmaktadır. Temizliğe çok önem veren bir toplum olan Türk milleti, geçmiş dönemlerde hamamlara çok önemli yatırımlar yapmıştır.


Hamam tarihi yakından incelendiği zaman bu konuda en büyük katkının Türklere ait olduğunu kolayca görebilirsiniz. Daha önceki süreçlerde Türk hamamları daha çok özel hizmet verirken genele hizmet veren ilk Türk hamamı 1584 yılında Çemberlitaş hamamı olarak kullanıma sunulmuştur. III. Murat’ın Annesi olan Nurbanu Sultan bu hamam Mimar Sinan’a bu hamamı yaptırmış ve halka açık olan bu hamam o dönemden sonra yıllarca Türk toplumuna hizmet vermiştir.

 

Türk hamamı olarak bilinen ve oldukça modern bir görüntüye sahip olan hamamlar temizlik kadar farklı etkinliklerle de gündeme gelmiştir. Her biri bir kültür ve gelenek olan bu tür uygulamalar hamamları çok daha eğlenceli bir hale getirmiştir. İnşası esnasında özenle yapılan hamamlar temizlik konusunda çok özel yerler olarak karşımıza çıkmıştır. Zamanla burada gerçekleşen eylemlerde ve hizmetlerde önemli bir çeşitlilik artışı göze çarpmıştır.