Geleneksel hamam kültürü nedir ve toplumumuza ne kazandırır? Bu konuda tarihimize bakarak karar verebiliriz. Bedensel temizliğin yanı sıra ruhsal arınma konusunda Türk hamamları tarihimizin önemli bir parçası olmuştur. Batı medeniyetlerinin temizlik yönünden bilgi ve gelenekleri çok kısıtlı iken Türk toplumunun bu konuda hayli ileride olduğunu görmek mümkün olmuştur.

Sıcak ve soğuk su tesisatına ek olarak göbek taşı, kurna ve mermer iç döşeme yüz yıllar boyunca temizliğin sembolü olmuştur. Günümüzde ise sauna ile desteklenmiş olan hamamlar adeta bir temizlik ve arınma merkezi halini almıştır. Sağlıklı ve huzurlu olmak isteyen insanlar ise fırsat buldukça hamama gelip daha kalıcı bir temizlikten yararlanma fırsatı bulmuşlardır. Başta turistler olmak üzere toplumumuzun büyük bir kısmı için hamamlar ilgi çekici temizlik adresi olmaya devam etmiştir.


Geleneksel Hamamda Neler Olur? 


Geleneksel hamamda neler olur dersek aslında müşterilerin kendi istekleri burada belirleyici olur. Hamamın sunduğu genel imkânlara ek olarak kişilerin bireysel imkânlardan faydalanması söz konusu olur. Kese, masaj ve kişisel bakım konusunda talep edilen hizmetler günümüzün modern hamamlarında eksiksiz bir hizmet olarak sunulur. Bireylerin ihtiyaçları karşılanırken bazen toplu kültür etkinlikleri de hamamlarda gerçekleşir. 

Özellikle gelin hamamı kültürümüzün çok önemli bir parçası durumundadır. Her iki tarafta dünür olan bayanların ve gelinin katılımı ile temizlik ve bakım konusunda önemli bir fırsattan faydalanmak söz konusu olur. Düğün öncesi süreçte gelin hamamı öne çıkarken nişan öncesinde gelini fiziksel olarak tanıma açısından bayanlar tarafından hamam daveti de düzenlenir. Bir arada bulduğu her fırsatı değerlendiren kadınlar için bunun iyi bir eğlence fırsatı yarattığını söylemek gerekir. Hamamlar günümüzde modern ve sağlıklı bir tasarım üzerine inşa edilmektedir. Buna rağmen geçmiş dönemin tarihi hamamları çok büyük rağbet görmektedir. Geleneksel olarak bir etkinliği yaşatmak aslında tarihe önem vermek anlamına gelir. Hele ki söz konusu durum temizlik olduğunda, Türk toplumu bu konuda tarihine sahip çıkan toplumlar arasında önemli bir yere sahip olmuştur.

 

Geleneksel Hamam Fiyatları Nelerdir?


Sadece bedenen değil ruhen de insanların rahatlamasına yarayan bir hizmeti, performans fiyat dengesi ile gözden geçirmek gerekir. Sağlıklı bir hamam hizmeti alırken verilen hizmet sonucunda talep edilen rakamın uygun olduğu genelde görülür. En önemli konulardan biri olan temizlik konusunda bazen gözden çıkarılan rakamların uygun olduğundan söz etmek mümkün olabilir.
Hamam kültürümüz toplumumuz için çok önemli bir zenginliktir. Hamamlar geçmişimizin temizliğe ve sağlığa verdiği önemi gösterir. Bugün yaşatmış olduğumuz geleneksel hamam kültürü ise değerlerine sahip çıkan bir toplumu göz önüne getirmektedir. Bu konuda alınan hizmetlerin ise genel olarak ekonomik olduğundan söz edebiliriz.